Masáže pro zdraví i odpočinek

Bc. Dagmar Heřmánková

Lymfatická masáž

Ruční lymfatická masáž podporuje správnou funkci lymfatického systému. Lymfatický systém velmi úzce souvisí s kvalitou naší imunity. Manuální lymfatická masáž (drenáž) je jemná a vysoce relaxační technika s prokázanými účinky na zdravotní stav. Zlepšuje otoky, celulitidu, ekzémy, akné, těžké nohy, žilní nedostatečnost, otoky paží po ablaci prsu, regeneraci tkáně po úrazu nebo operaci  a mnoho dalších.

 

Lymfa čistí tělo

Lymfatický systém začíná v mezibuněčných prostorách otevřenými mikrokapilárami. Do nich se vlévá lymfatická tekutina a je dále sváděna postupně zesilujícími lymfatickým cévami až ke vstupu lymfatického cévního systému do krevního řečiště na dobře známém místě pod klíčními kostmi. 

Během 24 hodin se v těle z tkáňového moku vytvoří asi 2,5 l lymfy. Tato tekutina odvádí z těla škodlivé látky a pomáhá v obraně před infekčními a nádorovými onemocněními. Během cesty lymfatickým systémem je filtrována v lymfatických uzlinách (v podpaží, v tříslech a na mnoha dalších místech).

Součástí lymfatického systému jsou i některé orgány: slezina, mandle, brzlík kostní dřeň a slepé střevo. A v roce 2015 bylo objeveno do té doby neznámé propojení lymfatického systému s mozkem (studie publikována 2017).

 lymfo_nohy_mensi.jpg

Lymfatický systém nemá vlastní pumpu


Lymfatické cévy nemají vlastní hladké svalstvo jako tepny a žíly. S posunem lymfy pomáhá svalstvo v okolí lymfatických cév. Proto je pro naši imunitu tak zásadní pohyb - nejen, že nás udržuje fit a okysličuje krev, ale také pomáhá s odvodem škodlivin. Lýtkovým svalům se někdy říká "druhé srdce" - jsou silné a při pohybu vytlačují nejen krev, ale i lymfu proti působení gravitační síly.

Skutečnost, že jsou lymfatické cévy odkázány na pomoc okolí, přímo souvisí s tak blahodárnými účinky ruční lymfatické masáže. Neděje se při ní nic jiného, než že se přesně danými hmaty citlivě pracuje s podkožím a pomáhá se lymfě odtéci ve správném anatomickém směru k uzlinám a dále do krve.

 

Co vás čeká při ruční lymfatické masáži

Celá manuální lymfatická masáž se provádí nasucho, bez oleje. V některých případech si masér lehce pomůže dětským pudrem (ruce nesmí po pokožce klouzat). 

Jako první se uvolňují jemnými krouživými pohyby uzliny krku a v okolí klíčních kostí. Tento postup je základní a nejdůležitější a MUSÍ se provádět i před přístrojovou lymfodrenáží. Pokyd by se neuvolnil vstup hrudního mízovodu do krevního řečiště, celá následná terapie by ztratila smysl. Podobně jako by se při lijáku zastavila voda u kanálu ucpaného listím.

Dále již terapeut pokračuje podle dohody s klientem ohledně zdravotního stavu a požadavků na terapii. Vždy se ale postupuje v souladu s anatomií lymfatického systém a s principem postupného uvolňování nejdřívě bližších, pak vzdálenějších oblastí vzhledem k uzlinám a hrudnímu mízovodu.

POZOR - ruční lymfatická masáž nikdy nesmí bolet!  Pokud ano - něco je špatně. Buď neodborná práce terapeuta, nebo potíž vyžadující posouzení lékaře.

 

Zdravotní účinky ruční lymfatické masáže

  • zmenšuje otoky
  • působí proti "těžkým nohám"
  • přispívá k regeneraci po operacích
  • uleví při křečových žilách (jemná, skoro jediná možná)
  • zlepšuje imunitu a samouzdravovací schopnost těla
  • pomáhá s ekzémy a dalšími kožními problémy

 

Kosmetické účinky ruční lymfatické masáže

  • omezí viditelnost celulitidy
  • zmenší obvod stehen, lýtek, paží
  • regeneruje pokožku, dodává mladistvý vzhled

 

Individuální a různorodé pocity po masáži

Manuální lymfatická masáž má skutečně znatelné účinky. Navíc různorodé - každý organismus reaguje mírně odlišně v souvislosti s aktuálním zdravotním stavem a s citlivostí jedince.

Nejčastěji se dokládá vliv na vylučování moči a stolice. Může být zvýšené, někdy až intenzivně, nikoli však nepříjemně. Pocity jsou spíše úlevné a očistné. Moč může bát tmavší a může být více cítit. Doporučuje se pečlivě hlídat pitný režim a poctivě doplňovat tekutiny.

Lidé také uvádějí únavu. Není divu - tělo má s aktivovaným lymfatickým systémem dost práce a několik hodin čistí a čistí. Obecně se nedoporučuje ten samý den chodit cvičit nebo mít jakoukoli jinou větší fyzickou námahu.

Jiní lidé naopak popisují pocit svěžesti a čistoty - jako by jim někdo "vystříkal tělo zevnitř hadicí s čistou a osvěžující vodou".

V zimě ženy s radostí komentují, že: "Zase mohu dopnout kozačky až nahoru!"

 

 

Podle individuálních potřeb a stavby těla můžete absolvovat manuální lymfatickou masáž celkovou nebo částečnou, v délce 60 minut, 90 minut nebo 120 minut.

Samostatně nebo jako součást delší procedury vyzkoušejte i ruční lymfatickou masáž obličeje!

 

Chci se objednat

Dopřejte si masáž

pexels.com

Reference

"Dáša pokaždé najde, kde je to bolavé místo, a umí ho uvolnit. "  "S velkými odbornými znalostmi, perfektní při práci s trigger pointy."  "Opravdu mi pomohla a navíc u ní téměř pokaždé usnu. "

Přečtěte si vše

pexels.com

Zbavte se bolesti

Masáž a myofasciální uvolňovací techniky pomáhají s bolestmi beder, zad mezi lopatkami, s krční páteří, tenisovým loktem, plantární fasciitidou (patní ostruha) a smnoha dalšími potížemi.

Podrobně o masážích

pexels.com - JÉSHOOTS

Objednejte se

SMS nebo email je ta nejjistější cesta. Když se chcete nejdřív na něco zeptat, volejte. Pokud nezvednu, zavolám zpět. 
605 256 319, info@dagmar-masaze.cz

Více kontaktů